BARSZCZ UKRAIŃSKI POSTNY

barszcz ukraiński postny 
Barszcz ukraiński - najbardziej znana, popularna i można nawet powiedzieć, że narodowa zupa na Ukrainie. Posmakujecie jej w każdym ukraińskim domu, restauracji czy zajeździe. Co ciekawe, w każdym z tych miejsc, ten barszcz może mieć inny smak, ponieważ, jak to się mówi na Ukrainie, "Każda gospodyni gotuje barszcz po swojemu"
Przedstawiam przepis, na postny barszcz ukraiński - taki jaki gotuje się na święta bożonarodzeniowe i w trakcie postu, na Ukrainie. W ten sposób gotować barszcz nauczyłam się od rodziny mojego męża i moich ukraińskich przyjaciół. Barszcz ten rożni się troszkę od tego barszczu ukraińskiego jaki gotowany był, w moim domu, w Polsce (ten przepis przedstawię w innym poście). Zapraszam

Składniki:

Ponieważ zupę gotuje na 2-3 dni, wszystkie składniki podane są na duży garnek (ok 5l).
  • 1/4 główki malej kapusty białej
  • 6-7 średnich ziemniaków 
  • 3 buraki
  • 2 marchewki
  • 1 cebula
  • 1 szklanka drobnej białej fasoli
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka soli
  • 1/4 łyżeczki pieprzy czarnego mielonego
  • 1/4 łyżeczki słodkiej czerwonej papryki mielonej
  • 1 łyżka octu
  • olej 
Zapewne jesteście zdziwieni dlaczego tylko tyle warzyw? Gdzie się podziała reszta? Otóż wyjaśniam - tutaj mało co używa się innych warzyw. Nie spotkałam jeszcze nikogo kto by tutaj dodawał do barszczu lub innej zupy, jakieś inne warzywa, typu: seler, pietruszka czy por. 
* Jako ciekawostkę dodam, że moja teściowa, od czasu do czasu, gotując barszcz ukraiński zamiast zwykłej białej kapusty dodaje kapustę kiszoną

Przygotowanie:

1. Fasole namaczamy i  zostawiamy najlepiej na cala noc, by nam napęczniała. Następnie gotujemy ja w tej samej wodzie ok 1,5 godziny, aż będzie gotowa. Wody nie wylewamy.
2. Buraki dokładnie szorujemy i gotujemy  do miękkości, po czym studzimy, obieramy ze skorki i ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach.
3. Kapustę myjemy osuszamy i kroimy drobno nożem lub szatkujemy na szatkownicy. 
4. Ziemniaki myjemy, obieramy i kroimy w kostkę. 
5. Do garnka, w którym będziemy gotowali barszcz,wlewamy wodę i wrzucamy pokrojone ziemniaki i kapustę. Solimy i gotujemy
6. W międzyczasie myjemy, obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej marchewkę.
7. Cebule obieramy z łupiny i kroimy w kostkę.
 8. Na średni ogień wstawiamy patelnie i wlewamy na nią trochę oleju. Wrzucamy marchewkę, gdy widzimy, że troszkę zmiękła dodajemy do niej cebule. Podsmażamy, aż nam się zeszkli cebula i zarazem nasza marchewka tez będzie dobra.
 9. Do naszej marchewki z cebula dodajemy koncentrat pomidorowy i mieszamy wszystko, chwile jeszcze podsmażając.
 10. Gdy widzimy, że nasze ziemniaki (w garnku z kapusta) są prawie już dobre dodajemy do nich nasze podsmażone warzywa oraz ugotowana fasole(razem z woda, w której się gotowała)
10. Do naszej zupy dodajemy ugotowane, starte na tarce buraki. By nasz barszcz nie stracił koloru musimy go zakwasić np octem lub wyciśniętym sokiem z cytryny. 
11. Na koniec dodajemy pokrojony i rozgnieciony czosnek i przyprawiamy wg naszego smaku. Chwile jeszcze gotujemy.
12. Barszcz podajemy ze śmietaną. Możemy go także posypać świeżym, posiekanym koperkiem.

SMACZNEGO!

Komentarze

  1. Barszcze sa królami naszej kuchni (zresztą mój blog tak się nazywa). Jadłam "prawdziwy" we Lwowie, ale nie było fasolki. I był (jak dla mnie) malo buraczkowy. U pani jest fasolka, ale buraków tez nie ma tak dużo. Myślę jednak, że jest pyszny!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wizytę i pozostawiony komentarz :)
Osoby pozostawiające komentarze anonimowo, bardzo proszę, o podpisywanie się np. imieniem - ułatwi to nam dyskusję.

Serdecznie pozdrawiam
Polka na Kresach