PIEROGI Z JAGODAMI

PIEROGI Z JAGODAMI

Najbardziej ulubione i wyczekane pierogi latem. Smak mojego dzieciństwa. Zawsze jak tylko pojawiały się jagody, prosiłam mamę by zrobiła mi te pierogi. Mogłam w tym czasie nic innego nie jeść, tylko te pierogi. W obecnym czasie ta pałeczkę przejęło moje dziecko...

ciasto na pierogi:
  • 3 szklanki mąki
  • 1 i 1/4 szklanki bardzo ciepłej wody 
  • 1 jajko (opcjonalnie)
* Ponieważ mąka mące nie jest równa tak więc, w wypadku gdyby ciasto wyszło nam za rzadkie należy troszkę dodać więcej mąki, a gdyby było za ścisłe to dodać troszkę cieplej wody.

* Ja, do ciasta na pierogi, nie dodaję jajka. Wydaje mi się, że ciasto na bazie samej mąki i wody jest lepsze i miększe, jak ciasto z dodatkiem jajka.

farsz:
  • jagody
  • cukier
Przygotowanie:

1. Ze składników na ciasto na pierogi zagniatamy gładkie ciasto i przykrywamy je ściereczką, by nie obsychało.  Jak to dokładnie, krok po kroku, zrobić PATRZ TUTAJ >>> CIASTO NA PIEROGI
2. Jagody dokładnie myjemy, przebieramy by nie było listków i malutkich gałązek.
3. Przystępujemy do formowania naszych pierogów.
 a) Odkrawamy kawałek ciasta, z naszej kuli, którą wcześniej sformułowaliśmy. Reszta ciasta zostaje pod ściereczką, by nie obsychała. Kładziemy nasz kawałek ciasta na oproszonej  wcześniej mąką, stolnicy i zaczynamy go wałkować, na grubość 2-2,5 mm. Gdy widzimy, że nasze wałkowane ciasto, zaczyna nam się przyklejać do stolnicy lub walka - podsypujemy wtedy troszkę mąką.
 
 b) W naszym rozwałkowanym cieście wykrawamy (za pomocą specjalnej foremki do pierogów, szklanki lub dużego kieliszka), kolka.
c) cukrzymy jagody
d) na wycięte kółka łyżeczka nakładamy lyzeczka jagody z cukrem i sklejamy pierogi.


Poniżej zamieszczam filmik instrukcje jak sklejać pierogi - jak widac na filmiku możemy do tej pracy załączyć męża i dzieci :)
4. Gdy już posklejaliśmy nasze pierogi, przystępujemy do ich gotowania.
 a) Do garnka wlewamy wodę (tyle wody, by wrzucone pierogi w niej swobodnie pływały) i stawiamy go na ogień. Tą wodę lekko solimy i dodajemy do niej troszkę oleju (by nam się pierogi nie posklejały). Czekamy, aż nam się woda zagotuje. Do gotującej wody wrzucamy nasze pierogi i delikatnie mieszamy. Od momentu wypłynięcia, naszych pierogów, na powierzchnię wody - gotujemy je ok 2-3 minuty. Po tym czasie wyjmujemy, na talerz lub półmisek, za pomocą łyżki cedzakowej.


5. Podajemy polane śmietaną i posypane cukrem.
Przy jedzeniu tych pierogów mamy jeden mały problem - bardzo szybko znikają z talerza :)


SMACZNEGO!!!


Zobacz również:



Komentarze